Hundar Utan Hem är en ideell organisation vars verksamhet är att omplacera svenska hundar och irländska hundar och omplacera dem i nya bra hem.
Ibland förekommer tidningsartiklar om sjukdomar som kommer in via hundar från östeuropa och medelhavsområdet. Vi vill därför vara tydliga med att de omtalade sjukdomarna inte finns på Irland. I kontakt med Sveriges Veterinärmedicinska Anstalt (SVA) framkommer att det inte finns några farliga sjukdomar på Irland som inte redan finns i Sverige.
Utöver Jordbruksverkets krav på microchip och EU-pass, ser vi till att alla hundar som förmedlas är fullt vaccinerade, avmaskade, avlusade och veterinärbesiktigade. Då Irland precis som Sverige räknas som rabiesfritt är de irländska hundarna dock inte vaccinerade mot rabies.
Innan adoption görs även en svensk veterinärbesiktning som en trygghet för sig som adoptör.
Om du inte har möjlighet att behålla hunden, hjälper vi till med att hitta ettnytt hem eller om det behövs, ordnar ett jourhem om vi har jourhem lediga.
Hundar utan hem har ett fåtal kennelplatser i Knutby för nödfall. De flesta av våra hundar är kvar i sina familjer eller i jourhem i hemmamiljö i väntan på ett permanent hem.
Hundar utan hem har idag cirka 10 medarbetare varav 5 av oss sköter kontakter och utvärdering av möjliga permanenta hem. Hos våra medarbetare i omplaceringsgruppen ställer vi krav på lång erfarenhet av hundar och vi utbildas fortlöpande av Hundutbildningsgruppen.
Fyra av våra medarbetare är hundinstruktörer och två av oss är även diplomerade hundpsykologer.

Våra samarbetspartners
Rembackens Djurklinik, Uppsala
SAS Cargo
Luftfartsverket
Electropost (EPiServer)
Bromma Zoo
Wasa Club
